Doustne leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe działają w przypadku zakrzepicy oraz mogą być również wykorzystywane w celu uniknięcia udaru mózgu. Wszystko to za sprawą ich, rozrzedzającego krew, działania, dzięki któremu spowalniają, utrudniają lub też uniemożliwiają jej krzepnięcie. Każdego roku na rynku medycznym pojawia się wiele nowych preparatów o tej właściwości. Można wyróżnić dwie podstawowe grupy leków przeciwzakrzepowych, a są to: leki doustne oraz parenteralne.

Leki doustne
Doustne leki przeciwzakrzepowe przepisuje się pacjentom cierpiącym na zatorowość płucną, a także tym, którzy zmagają się z zaburzeniami rytmu serca. Przede wszystkim zaś stosuje się je w celu uniknięcia powiększania się skrzeplin wewnątrz zakrzepicy żylnej. Leki te mogą powodować liczne powikłania, dlatego też szczególnie ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami specjalisty. Lekarze powinni więc przepisywać je wyłącznie wtedy, gdy istnieje taka potrzeba i w przypadkach, w których żaden inny lek nie okaże się bardziej pomocny.

Działania niepożądane doustnych leków przeciwzakrzepowych
Do najczęściej spotykanych działań niepożądanych leków przeciwzakrzepowych zaliczają się między innymi krwawienia, które występują zwłaszcza w początkach podjętego leczenia. Aby zapobiec częstym krwotokom, zaleca się regularne wykonywanie badań sprawdzających stopień krzepliwości krwi. Z czasem badania te można jednak zacząć przeprowadzać coraz rzadziej, w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *